Day NINE – Team Playoffs

After two days of pool matches it’s down to the Boys’ Team Playoffs in Windhoek. A quiet opening with just seven matches today as teams aim to book themselves places in tomorrow’s quarter-finals against the waiting top seeds.

Pre-Quarter-Finals:

[8] Ireland v France   (winners v [1] Egypt) match postponed to 10am tomorrow following an Irish blood injury
[6] Spain 2-1 [11] Israel (winners v [4] India)
[5] Malaysia 2-1 [12] USA (winners v [3] England)
[7] Finland 2-1 [9] Colombia (winners v [2] Pakistan)

Team Championships Pre-quarter-finals – detailed results
1-12:
Spain[6] – Israel[11] 2-1
MS1: Edmon Lopez-Moller – Daniel Poleshchuk 5-11 6-11 6-11
MS2: Iker Pajares – Roee Avraham 11-4 11-9 11-7
MS3: Bernat Jaume – Nir Cohen 11-4 11-5 11-4

USA[12] – Malaysia[5] 1-2
MS1: Derek Hsue – Mohammad Syafiq Kamal 11-9 4-11 7-11 8-11
MS2: Mason Ripka – Eain Yow Ng 9-11 3-11 4-11
MS3: Timothy Robert Brownell – Darren Chan Ti Luun 11-8 11-3 11-9

Finland[7] – Colombia[9] 2-1
MS1: Jami ?ij?nen – Andr?s Felipe Herrera 11-8 9-11 11-9 11-9
MS2: Kristian Rautiainen – Santiago Orozco 11-6 11-8 11-3
MS3: Miko ?ij?nen – Dairo Sandoval 8-11 4-11 11-9 11-8 8-11

Ireland v France: Unfortunately we will not have an result tonight as at 2-2 and 10-8 to Oisin Logan against Benjamin Aubert, Oisin got hit by the racket and got a deep cut on his cheek. The referee decided that it was a contributed injury and as they couldn’t stop the blood decided that the should resume the match tomorrow morning at 10:00.

13-23:
New Zealand[16/18] – Namibia[22/23] 3-0
MS1: Scott Galloway – Michael Stephen Van Lingen 11-6 1-11 11-2 11-6
MS2: Max Trimble – Le-Hugo Van Rooyen 11-8 13-11
MS3: Chapman Kutia – George Diederik Bekker 11-0 11-1 11-3

Botswana[22/23] – South Africa[16/18] 0-3
MS1: Theo Pelonomi – Aubrey Lawrence 5-11 7-11 4-11
MS2: Elliot Msindisi Sibanda – Jean-Pierre Van Der Merwe 1-11 0-11
MS3: Micky Joseph – Wayne Chenai Sithole 2-11 1-11 7-11

Sweden[19/21] – Guatemala[19/21] 2-1
MS1: Pontus Rengbo – Ricardo Toscano 11-8 11-6 6-11 11-1
MS2: Tor Christoffersen – Qaini Bonilla 11-1 11-4 6-11 11-6
MS3: Alexander Lundqvist – Junior Alejandro Enr?quez 11-7 6-11 5-11 7-11

 

Full Team Draws and Results Today’s Matches

Detailed Team Results

Check Also

Team Quarter-Finals

The top four seeds will contest the World Junior Team semi-finals in Tauranga ...