Team Results Overview

Playing Orders :
Mon 5th 2-1-3 | Tue 6th 1-3-2 | Wed 7th 1-2-3 | Thu 8th 2-1-3 | Fri 9th 1-3-2

PLAYOFFS :
1-8 :      Top two in each pool go into the Quarter-Finals, monrad draw.
9-12 :   3rd place in each pool goes into another Pool for 9th to 12 place.
13-18 :  4th and 5th in each pool go into the 13-18 monrad draw.

FULL TEAM RESULTS LISTING

Playoff Matches, 09 Aug :

Time Rnd Team 1 RES Team 2 Ct
11.00 5th/6th USA 1-2 India GC
11.00 9-12 RR Canada 2-1 France C2
11.00 13th/14th Sweden 0-2 Japan C3
11.00 17th/18th Singapore 2-0 Chinese Taipei C4
14.00 7th/8th Switzerland 2-0 Australia C2
14.00 9-12 RR New Zealand 2-0 South Africa C3
14.00 15th/16th Ireland 1-2 Korea C4
xxx BRONZE Hong Kong + England xxx
15.00 FINAL [1] Egypt 2-0 [2] Malaysia GC

Playoff Matches, 08 Aug :

Time Rnd Team 1 RES Team 2 Ct
11.00 5/8 SF India 2-0 Australia C2
11.00 9/12 RR France 1-2 South Africa C3
11.00 9/12 RR Canada   2-1 New Zealand GC
11.00 13/18 SF Sweden 2-1 Ireland C7
15.00 SEMI [1] Egypt 3-0 [4] England GC
18.00 SEMI [2] Malaysia 2-0 [3] Hong Kong GC
18.00 5/8 SF USA 3-0 Switzerland C2
18.00 9/12 RR France 0-3 New Zealand C3
18.00 9/12 RR Canada 3-0 RSA C4
18.00 13/18 SF Korea 0-2 Japan C7

Playoff Matches, 07 Aug :

Time Rnd Team 1 RES Team 2 Ct
18.00 QF [1] Egypt 3-0 [10] Australia C2
18.00 QF [4] England 3-0 [6] India C3
18.00 QF [3] Hong Kong 3-0 [5] USA C4
18.00 QF [2] Malaysia 3-0 [8] Switzerland GC
18.00 13-18 QF Singapore 0-3 Sweden C7
18.00 13-18 QF Japan 2-1 Chinese Taipei C8

9th -12th Pool Round

Date Time Team 1 RES Team 2
08 Aug 11.00 France 1-2 South Africa
08 Aug 11.00 Canada 2-1 New Zealand
08 Aug 18.00 France 0-3 New Zealand
08 Aug 18.00 Canada 3-0 South Africa
09 Aug 11.00 Canada 2-1 France
09 Aug 14.00 New Zealand 2-0 South Africa

13th – 18th Playoffs

Date Time Rnd Team 1 RES Team 2 Ct
07 Aug 18.00 QF Sweden 3-0 Singapore C7
07 Aug 18.00 QF Japan 2-1 Chinese Taipei C8
08 Aug 11.00 SF Ireland 1-2 Sweden   C7
08 Aug 18.00 SF Korea 0-2 Japan   C7

Pool Matches

Final Positions :

A : 1 Egypt, 2 Switzerland, 3 France, 4 Singapore
B: 1 Malaysia, 2 Australia, 3 Canada, 4 Japan
C: 1 Hong Kong, 2 India, 3 New Zealand, 4 Ireland, 5 Chinese Taipei
D: 1 England, 2 USA, 3 South Africa, 4 Korea, 5 Sweden

Date Time P Team 1 RES Team 2 Court
05 Aug 11.00 A [1] Egypt 3-0 [16] Singapore C8
05 Aug 11.00 A [8] Switzerland 2-1 [9] France C9
05 Aug 11.00 B [2] Malaysia 3-0 [14] Japan C7
05 Aug 11.00 B [7] Canada 1-2 [10] Australia C10
05 Aug 11.00 C [3] Hong Kong 3-0 [11] New Zealand GC
05 Aug 11.00 C [6] India 3-0 [18] Chinese Taipei C2
05 Aug 11.00 D [4] England 3-0 [12] Korea C3
05 Aug 11.00 D [5] USA 3-0 [17] Sweden C4
05 Aug 18.00 C [3] Hong Kong 3-0 [13] Ireland C3
05 Aug 18.00 C [11] New Zealand 3-0 [18] Chinese Taipei C4
05 Aug 18.00 D [4] England 3-0 [15] South Africa GC
05 Aug 18.00 D [12] Korea 2-1 [17] Sweden C2
06 Aug 11.00 A [1] Egypt 3-0 [9] France GC
06 Aug 11.00 A [8] Switzerland 3-0 [16] Singapore C10
06 Aug 11.00 B [2] Malaysia 3-0 [10] Australia C8
06 Aug 11.00 B [7] Canada 3-0 [14] Japan C9
06 Aug 11.00 C [6] India 3-0 [13] Ireland C3
06 Aug 11.00 C [3] Hong Kong 3-0 [18] Chinese Taipei C4
06 Aug 11.00 D [5] USA 3-0 [15] South Africa C7
06 Aug 11.00 D [4] England 3-0   [17] Sweden C2
06 Aug 18.00 C [6] India 3-0 [11] New Zealand C3
06 Aug 18.00 C [13] Ireland 3-0 [18] Chinese Taipei C2
06 Aug 18.00 D [5] USA 3-0 [12] Korea GC
06 Aug 18.00 D [15] South Africa 2-1 [17] Sweden C4
07 Aug 11.00 A [1] Egypt 3-0 [8] Switzerland C7
07 Aug 11.00 A [9] France 3-0 [16] Singapore C8
07 Aug 11.00 B [2] Malaysia 3-0 [7] Canada GC
07 Aug 11.00 B [10] Australia 2-1 [14] Japan C10
07 Aug 11.00 C [3] Hong Kong 3-0 [6] India C9
07 Aug 11.00 C [11] New Zealand 3-0 [13] Ireland C4
07 Aug 11.00 D [4] England 2-1 [5] USA C3
07 Aug 11.00 D [12] Korea 0-3 [15] South Africa C2

FULL TEAM RESULTS LISTING